DENİZLİ ACIPAYAM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mayıs Ayı DKAP (Din Kültürü Öğretmenleri Gelişim Programı) Toplantısı Uzaktan Erişimle Yapıldı

Mayıs Ayı DKAP (Din Kültürü Öğretmenleri Gelişim Programı) Toplantısı Uzaktan Erişimle Yapıldı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde etkili iletişim becerileri, etkili ve lider öğretmenlik, sınıf yönetimi, sınıf yönetimini etkileyen öğretmen davranışlarına yönelik yeni stratejiler ve örnek uygulamalar konulu sunum programı Covid-19 sebebiyle çevrim içi platform Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

İlçemizdeki görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine yönelik program, 24.05.2021 Acıpayam İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Fehmi AYDOĞAN koordinasyonun da  "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde etkili iletişim becerileri, etkili ve lider öğretmenlik, sınıf yönetimi, sınıf yönetimini etkileyen öğretmen davranışlarına yönelik yeni stratejiler ve örnek uygulamalar konulu sunum program verimli bir şekilde gerçekleştirildi. Tüm öğretmenlerimizin toplantıya katıldığı görüldü.

Nermin KILINÇ: Din kültürü derslerinde etkili iletişim nasıl sağlanır sorusuna ilk olarak öğrenciyi dinlemenin önemine vurgu yapıldı. Ses tonunun öğrenci öğretmen iletişiminde çok etkili olduğunu herkesin see tonunun farklılık gösterdiğinin göz önünde bulundurulması gerektiği söyledindi.Ders esnasında sürekli olarak aynı ses tonuyla konuşmak iletişimimizi olumsuz etkileyeceğinden buna özellikle dikkat etmemiz gerektiği vurgulandı. Öğrencilerle iletişimde neler yapmamalıyız konusuna dikkat edilmesi gerektiği ve öğrencilere karşı tehdit,suçlama eleştiri gibi davranışlardan uzak durulması gerektiği söylendi. Sağlıklı iletişim kurmak istiyorsak sen dili ile değil ben dili ile konuşmamızın öğrencilerle iletişimde çok daha sağlıklı bir yol olduğu ve öğrencilerimizin gönlüne girmek istiyorsak özellikle ben dilini kullanmamız gerektiği vurgulandı.son olarak öğrenciyi yargılamak yerine onları anlamaya çalışmamız gerektiği özellikle üstüne basa basa söylendi.

Betül KARABALIK: Sınıf  içinde etkili bir öğretmen olabilmek için; ; vizyon geliştirme, çeşitli öğretim yöntem ve tekniği kullanma, etkin dinleme, model olma, rehberlik etme, uygun sınıf atmosferi ve ortamı oluşturma, disiplin ve öğretimi dengede tutma, uyarı ve eleştirilerde olumlu cümleler kullanma, öğrencilerin saygılı, dürüst ve ahlaklı olmasına önem verme ve problemleriyle ilgilenme, ihtiyaçlarını bilme, öğrencileri karar alma sürecine katma ve onlara sıcakkanlı ve adil davranma konularında sınıf yönetimi açısından oldukça önemli niteliklere sahip oldukları belirtilmiştir. Öğrencileri etkileyebilmek için Kur' an ayetlerinden , Hz. Muhammed (s.a.v) sözlerinden sık sık bahsetmekte sınıf içinde etkiyi artıracaktır. Kur'an da geçen kıssalardan da ders içinde anlatmak öğrencinin hem dikkatini çekecek hem de etkinliği artıracaktır. Zamanı iyi kullanmalıdır. Oluşabilecek olumsuz davranışları önceden farkedip önlemini almalıdır.

Musa ERSARI:  Etkili ve lider öğretmenler; sorumluluk ve vizyon sahibi , problem çözme kapasitesi olan, liderlik ettiği kitleyi iyi tanıyıp onları sürece dahil edebilen, potansiyellerinin en iyisini ortaya çıkartmalarını sağlayabilen, karar verip, verdiği kararları uygulamaya alabilen, istikrarını koruyabilen kişilerdir. 

Konu öğretmen liderliği olunca, lider bir öğretmenin öğrencilerde iz bırakabilmesi, güzel yöndeki değişimlere  ön ayak olabilmesi, sınıf dışına da taşan bağımsız projeler geliştirmesi, eğitim araştırmaları ve analizler yaparak akademik düzeyde eğitim politikaları ve öneriler oluşturmaları gerekiyor.

Toplantımızda Etkili ve Lider öğretmenlerde bulunması gereken özellikler ve öğretmenlerimizin kendi hayatlarında güzel izler bırakan değerli öğretmenleri ve onların hangi yönüyle etkili ve lider öğretmenler olarak gördükleri hakkında münazaralar yaparak , etkili ve lider bir öğretmen olma sorumluluğunu yüklendiler.

Katılımcı öğretmenlerimiz farklı bakış açıları edindiler ve klasik etkili öğretmen anlayışından, bu çağın ve her çağın etkili öğretmenlerinin hangi özellikleri ve güzellikleriyle bu liderlik bayrağını dalgalandırdıklarını öğrenip,  etkili ve lider öğretmen olma azmiyle ve heyecanıyla toplantımız nihayete erdi.

 

28-05-202128-05-2021

Aşağı Mah. Eski Hastane Cd. No3 20800 Acıpayam/Denizli - 0258 518 1556 518 1397 518 1534

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.