DENİZLİ ACIPAYAM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MTOYK Kaymakamımız Sayın Ali ŞANLIER Başkanlığında Toplandı

MTOYK Kaymakamımız Sayın Ali ŞANLIER Başkanlığında Toplandı

 

Mesleki Teknik Okulları Yönetim Kurulumuz (MTOYK), Mesleki Teknik Anadolu Liselerimizde yeni açılması ve kapatılması gereken alan ve dalları belirlemek, bu okullarımızdan mezun olacak Öğrencilerimizin istihdamını arttırmak ve yine bu okullarımızın öğrenci kaydı oranlarını arttırmak ve yapılacak çalışmaları belirlemek için toplandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Talat Tokyay Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Genel Müdürlüğümüzün Mesleki Teknik okullarımızın sorunlarını gidererek ülkemizin ihtiyacı olan ara elamanları en iyi şekilde yetiştirme yönünde çok önemli çalışmaları var. Bakanlığımız paydaşlarımız olan sektör temsilcilerimiz ile iyi bir işbirliği içinde olmamızı önemsiyor. Mesleki ve Teknik okullarımızın alan ve dallarının belirlenmesi, kalifiye eleman yetiştirilmesi, istihdamın arttırılması, atölye ve laboratuvarların iyileştirilmesi, tercih edilen okullar haline getirilmesi konusunda yönetim kurulu ile karar verilmesi konusunda düzenlemeler yapıldı. Mesleki Teknik Okulları Yönetim Kurulumuza çalışmalarında başarılar diliyor, saygılarımı sunuyorum dedi.

Toplantıya Kaymakamımız Sayın Ali ŞANLIER, Yüksekokul Müdür Vekili Senem TÜFEKÇİ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Talat TOKYAY, Yönetim Kurulu üyeleri Şube Müdürü Şahin ÜNVER, Mesleki ve Teknik Okul Müdürlerimiz, Ticaret Odası Başkanı Mehmet SÜRÜCÜOĞLU, Esnaf Odası Başkanı Ahat MAKAL, Ziraat Orası Başkan Vekili Abdullah URHAN, Mali Müşavir Gültekin ALTAN katıldılar.

Kaymakamımız Sayın Ali ŞANLIER Mesleki Teknik okullarımızın şartlarının iyileştirilmesi için oluşturulan yönetim kurulunun işlevi çok önemli. Yeni  düzenleme ile Mesleki Teknik Okullarının yönetilmesi ve önemli kararların alınmasında sektörler adına sektör temsilcilerimiz söz sahibi oldular. Bu okullarımız öğrencilerimize birer meslek sahibi olmalarını sağlayarak hepsinin koluna birer altın bilezik takıyor. Liseyi bitirir bitirmez piyasada iş bulma imkanı kazanıyorlar. İsterlerse de üniversite sınavlarına girerek hem kendi alanlarında hem de başka alanlarda üniversite akademik eğitimlerine devam edebiliyorlar. Sanayimizin ara eleman ihtiyacı çok yüksek. Bu durum bütün dünyada olduğu gibi ülkemizin de önemli bir sorunudur. Son günlerde bu okulları cazip hale getirmek için Bakanlığımızın önemli çalışmaları kamu oyu gündemine de oturmaktadır. Acıpayam´ da da Yönetim Kurulumuzun alacağı kararlar doğrultusunda önemli işlere imza atılacağına inanıyorum. Şimdiden alınan kararlar ve yapılacak çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Yönetim Kurulu üyelerimiz mesleki teknik okullarımızın öğrenci sayısını arttırmak için yapılacak çalışmaları, sektörün ihtiyacı olan alanları belirledi. Mesleki Teknik okullarımızda var olan atölyelerin teknolojik donanım bakımından yeterli olduğu sonucuna ulaştı. Grafik tasarım, ayakkabıcılık alanında ayakkabı modeli geliştirmeye yönelik sitilistlik, yaşlı bakım gibi istihdam oranı yüksek bölümlerinin Acıpayam´ a mutlaka kazandırılması gerektiği kararını aldı. Giyim alanı için model geliştirmeye yönelik gerekli araçların temini için çalışmaların yapılması kararı alındı.  İlçemizin önemli geçim kaynakları olan ormancılık, madencilik, ziraat ve hayvancılık ile ilgili  açılabilecek alanların araştırılması kararlaştırıldı. Öğrencilerin bu okullarımıza kaydının arttırılması için hedef kitledeki öğrencilere ve velilerine birebir ulaşılması ve tanıtımın yapılmasına karar verildi. Çocuk gelişimi gibi bazı alanların birden fazla okulda olduğu bunun sadece bir okulda olmasının yararlı olacağı sonucuna ulaşıldı. Bu okullarımızdan mezun olanların kalifiye eleman olabilmeleri için öğrencilerin staj çalışmalarının 10. sınıfta başlaması, belli bir ücret ödemesinin yapılmasının kalifiye eleman yetiştirebilmek için gerekli olduğu belirtildi.

 

07-02-201707-02-201707-02-201707-02-2017

Yukarı Mahalle Cumhuriyet Caddesi No 3 Hükümet Konağı Kat 1 No 51 Acıpayam/DENİZLİ - 0258 518 1556 518 1397 518 1534

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.