DENİZLİ ACIPAYAM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2000 KİTAPLI KÜTÜPHANE AÇILIŞI

KARAAĞAÇ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE 2000 KİTAPLI KÜTÜPHANE AÇILIŞINI YAPTIK.
 2000 KİTAPLI KÜTÜPHANE AÇILIŞI

Acıpayam’da Acıpayam’lı  hayırsever serbest muhasebeci Şeref ERAYDIN tarafından oluşturulan kütüphane törenle hizmete açıldı. 

Acıpayam Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şeref Eraydın Kütüphanesi açılışına Garnizon Komutanı Yüzbaşı İsmail Güdül, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Milli Eğitim Müdürü Talat Tokyay, Acıpayam Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ummahan Akköse, Hayırsever Şeref Eraydın, eşi ve çocukları, daire ve kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Talat TOKYAY´ın konuşması

 

"Toplumun her katında yer alan vatandaşlarımıza kitap sevgisi, okuma alışkanlığı aşılamak; kitaplıklarımızın fırsat eşitliği esaslarına göre yaygınlaşmasını sağlamakla mümkün olur. Kütüphanelerimiz, birer kültür merkezidir.
Bugünkü anlamıyla kütüphane, sadece kitabın okunduğu yer değil, her çeşit sergilerin açıldığı, konferansların, tartışmaların, tanıtımların, anmaların yapıldığı, bilgi ve görgüyü arttıran filmlerin gösterildiği,  sanat hareketlerine ışık tutan, halkımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın ilgisini çeken kültür ve eğitim merkezleridir. Kütüphaneler insandan insana bir bilgi transferi yapar. Örneğin, birer insan ürünü olan her çeşit bilgiyi toplayıp gene insanların arzusuna sunar. Bir yandan da dünyada, ülkede ve ülkenin bir köşesinde üretilmiş olanı, gene tüm vatandaşların bilgisine açan, ulusal kültür bilincini ve bütünlüğünü sağlayan en önemli araçlardır. Bilgi okuryazarlığı başta olmak üzere tüm yaşam boyu öğrenme becerilerinin kütüphanelerimizin gündeminde olması ve bu becerilerin kazandırılmasının yer aldığı kütüphane hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması önem kazanmaktadır. Bu amaçla bugün içinde bulunduğunuz çağ “bilgi çağı”, bu çağın gerektirdiği toplum ise “bilgi toplumu” olarak adlandırılmaktadır.  Eğitimli ve bilgili olmak, kazanılan okuma alışkanlığı sayesinde sürekli kendini geliştirmek bilgi çağı ve bilgi toplumu insanında bulunması gereken en temel özelliklerdendir. Bu durumda söz konusu konu; bilgi çağının en önemli metası olan bilgi ve toplumun bilgiye erişimi ise; ele alınması ve değerlendirilmesi gereken kavramlardan biri kütüphanelerdir. Bireylerin bilgi ve becerilerinin kütüphane çatısı altında devamlı olarak geliştirilmesine ve mevcut bilgilerine her gün yenilerinin eklenmesine ihtiyaç vardır. Kütüphaneler, bilgi çağının ortaya koyduğu ve bilgi toplumunun gereksinim duyduğu bilgi hizmetini sağlayacak olan başlıca kurumlar olarak  görülmektedir.

Saygıdeğer konuklar, Sayın Şeref Eraydın  şu an içinde bulunduğumuz bu okulumuzun yapımına arsa bağışı yaparak büyük katkı sağlamıştır. Bununla yetinmeyerek okulumuzu adeta sahiplenmiş; okulumuzun kütüphanesine  2000 adet kitap bağışında  bulunarak kütüphanemize hayat vermiştir.  Eğitime yapmış olduğu katkıları, Sayın Şeref Eraydın’nın  eğitime nasıl baktığının bir göstergesidir.  Ayrıca kendisi için manevi değeri yüksek olan antika eşyaları ve para koleksiyonunu da okul müzesi kurulması için okulumuza bağışta bulunmuştur. Yapmış olduğu çok değerli katkılarından dolayı  Sayın Şeref Eraydın Beyefendiye okulumuz adına , Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Acıpayam halkı adına,  çok teşekkür ediyor; şükranlarımı arz ediyorum.

Sizleri saygıyla selamlıyorum." dedi.


Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan yaptığı konuşmada, ‘’ Şeref Eraydın abimizi dürüst, saygı değer ve beyefendi kişiliği ile tanıyoruz, demek ki bağışladığı 2000 kitap bunun bir göstergesi. Bizce Acıpayam okuyor. Acıpayam okuyan ilçeler içinde ön önde gelen ilçelerden biridir. Okullarımızı ziyaret ediyorum bu ziyaretler sırasında Atatürk Ortaokulunda "Matematik Olipiyatları"  Cumhuriyet Ortaokulunda kütüphane koridora taşındı bunlar ziyaret esnasında gördüğüm başarıları çalışmalardan sadece ikisidir. Bütüm okullarımızda bu tür başarılı çalışmalar yaygın bir şekilde devam ediyor. Acıpayam eğitimde büyük bir seferberlik var. Biz ne zaman Halk Kütüphanesine gittiğimizde gencinden yaşlısına kadar kitap okuyan halkımızı görüyoruz. Kitapları okuduğumuz ve okuduğumuzu anladığımız kadar insanız her şeyden önce. Bizler çocuklarımıza başta örnek olmamız, çocuklarımızın okuyarak büyümesi lazım. Acıpayam’da bir hedefimiz var, İlçe Halk Kütüphanemizi en modern bir hale getirmek. Cumhuriyet mektebimiz ile birlikte birbirine bakan iki güzel bina ve ortada müzeli  bir bahçe haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Acıpayam Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şeref Eraydın Kütüphanesini oluşturan gençlerimize sunan Şeref Eraydın abimizi ve eşlerini yürekten kutluyor  ve teşekkür ediyorum ‘’ dedi.

 Garnizon Komutanı Yüzbaşı İsmail Güdül tarafından hayırsever Şeref Eraydın´a desteği nedeniyle şükran plaketi sundu.

Hayırsever serbest muhasebeci Şeref Eraydın ise, 433 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü okulun diğer ihtiyaçlarının da karşılanması için bundan sonra da destek vermeye devam edeceğini belirterek, “Eğitim kurumlarına destek vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Çocukların geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları için bizlerin de destek olması gerekiyor. İmkânlar ölçüsünde bu tür yardımları yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Serbest Muhasebeci hayırsever Şeref Eraydın’ın yanında çalışarak yetiştirdiği ve iş yeri açan muhasebecilerde kendisi ile bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Protokol ve hayırsever Şeref Eraydın ve ailesi tarafında içinde 2000 kitabın bulunduğu kütüphanenin açılış kurdelesi kesilerek kütüphane gezildi.

Serbest Muhasebeci hayırsever Şeref Eraydın, Acıpayam Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arsa ve kitap bağışında bulunmuş, kütüphaneye bilgisayarlı barkod sistemi oluşturmuştur. Ayrıca okulun iç koridorlarına atasözleri ile donatmış ve antika eşyalarla sergi oluşturmuştur.
Yukarı Mahalle Cumhuriyet Caddesi No 3 Hükümet Konağı Kat 1 No 51 Acıpayam/DENİZLİ - 0258 518 1556 518 1397 518 1534

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.